سفر به کاشان

باغ ایرانی:  

باغ ایرانی به مکانی اطلاق میشود که بر اساس معماری و چهار عنصر اصلی که در فلسفه و فرهنگی ایرانی بسیار مهم بوده اند و ساختار هندسی ساخته شده باشد

در فرهنگ ایرانی باغ ایرانی را باغ سرا هم نامیده بودند . فردوس یا پردیش ، بوستان یا بستان  برگرفته از واژه های ایرانی و ترجمه پرشین گاردن است . 

در ساختار باغ ایرانی سه سازه مورد توجه بوده است که انرا منحصر بفرد میکند :

الف : باغ را در محلی میساختند که مسیر آب وجود داشته .  ب : انرا با دیوارهای بلند محفوظ میکردن و برای آن حجاب ایجاد میکردن. داشتن حجاب برای خانمهای خانه بسیار مهم بوده چون بدون حجاب در باغ رفت و امد میکردن و یکی از مهمترین موارد برای احساس امنیت بوده .

د: رایج بود ه که در باغ ایرانی دو بخش تابستانی و زمستانی ساخته شود . که در بخش تابستانی معمولا استخر ابی برای مفرح نگه داشتن محیط زیست خانواده را فراهم اورد و در صورت نیاز به آب تنی هم بپردازند و در بخش زمستانی معمولا ساختمان آفتابگیر بوده و سقف کوتاهتری از ساختمان تابستانی داشته . در وردی ساختمان یک هشتی وجود داشته که محل رختکن و تعویض لباس بوده و اجازه نمیداده که گرمای ساختمان براحتی حدر برود .  

این سه مشخصه باغ‌های ایرانی را متمایز می‌کند. در واقع این باغ سراهای ایرانی را جهانگردان اروپائی که مشاهده کردند آن را با مشخصه و نام «پرشن گاردن» Persian Garden وصف کردند. باغ ایرانی یا «باغ سرای» به ساختار و طراحی منحصر به فرد آن اشاره دارد. باغ ایرانی با تاریخ پیدایش قنات پیوند دارد اولین باغ‌های ایرانی در مسیر خروجی قنات‌ها شکل گرفته‌است. نمونه این‌گونه باغ‌ها را می‌توان در طبس، یزد، گناباد، و بیرجند و اکثر مناطق کویری دید. یکی از مشخصه‌های باغ ایرانی عبور جوی آب در داخل باغ هست که معمولاً در این باغ سراها در وسط باغ استخر و یک عمارت یا ساختمان تابستانی وجود داشته‌است. بعضی باغ‌ها به صورت چهار باغ بوده و آب را در ۴ مسیر عبور می‌داده‌اند

شاهنشاهی اشکانی یا اشکانیان (۲۴۷ پ.م. ۲۲۴ م) که با نام امپراتوری پارت‌ها نیز شناخته می‌شود، یکی از قدرت‌های سیاسی و فرهنگی ایرانیدر ایران‌زمین بود که ۴۷۱ سال بر قسمت اعظم غرب آسیا حکومت کردمؤسس و بنیانگذار این دودمان، "اشک" یا "ارشک" نامیده شد. این امپراتوری در قرن ۳ پیش از میلاد توسط اشک رهبر قبیله پرنی پس از فتح ساتراپ پارت در شمال شرقی ایران تأسیس گردید. وی سپس با متحد کردن پارتیان و دیگر اقوام ایرانی علیه سلوکیان قیام کرد مهرداد یکم (۱۷۱۱۳۸ پ. م) با تصرف مناطق ماد و میان‌رودان، قلمرو اشکانی را تا حد زیادی گسترش داد. پهناوری دولت اشکانی در دوره اقتدارش از رود فرات تا هندوکش و از کوه‌های قفقاز تا خلیج فارس را شامل می‌شد. به دلیل قرار گرفتن جاده ابریشم در گستره حکومت اشکانی و قرار گرفتن در مسیر بازرگانی بین امپراتوری روم و حوزه مدیترانه و امپراتوری هان در چین، این امپراتوری به مرکزی برای تجارت تبدیل شد.

اصلیت اشکانی‌ها از تیره ایرانی پرنی و شاخه‌ای از طوایف وابسته به اتحادیه داهه از عشایر سکاهای محدوده شرق دریای خزر بودند، آنان از ایالت پارت که مشتمل بر خراسان بزرگ فعلی بود، برخاستند. نام سرزمین پارت در کتیبه‌های داریوش پَرثَوَه آمده‌است که به زبان پارتی، پهلوی می‌شود. چون پارتیان از اهل ایالت پَهلَه بودند، از این جهت نسبت به آن سرزمین، ایشان را پهلوی نیز می‌توان خواند. ایالت پارتی‌ها از مغرب به دامغان و سواحل جنوب‌شرقی دریای خزر و از شمال به ترکستان و از شرق به رود تجن و از جنوب به کویر نمک و سیستان محدود می‌شد. قبایل پارتی در آغاز با قوم داهه که در مشرق دریای خزر در یک جا سکونت داشتند و سپس از آنان جدا شده، در ناحیه خراسان مسکن گزیدند.

آشنایی با باغ فین | شاهکار معماری ایرانی:

به کاشان که قدم می گذاری، می توانی سراغش را از همه بگیری؛ باغی با دیوارهای بلند که جلوه افسونگرش را در درون خود پنهان کرده است و وقتی به درون آن قدم بگذاری دنیایی پر طراوت به استقبالت می آید. درختان سر به فلک کشیده، فواره های کوتاه و بلند و صدای عبور آب به همراه سنگ فرشی که زیر پاهای تان قرار دارد، مکانی جادویی را برای تان ترسیم می کند. این تصویر جادویی را مدیون حضور قنات ها و کاریزها هستیم که سخاوتمندانه، آب را به ساکنان این منطقه هدیه داده اند. نامش باغ فین است اما ظاهر شاهانه اش باعث شده تا به آن عنوان باغ شاه را نیز بدهند.

 وسعت باغ بالغ بر 33700 مترمربع است. دیوار، بارو و برج های استوانه ای شکل، حیاط مرکزی این باغ شگفت انگیز را در بر گرفته اند تا آن را از تبار باغ قلعه های ایرانی جلوه دهند. انتخاب این نوع الگو و محصور کردن زیبایی های باغ در پناه دیواری بلند، استفاده شاهانه از باغ را به رخ می کشد. به واسطه همین دیوارها ساکنان می توانند در پناه برج و بارو، بستری امن بیابند و به خاطر حجم، شکل و ارتفاع، جلال و شکوهی شاهانه به نمایش گذاشته می شود.

تاریخچه ی ابیانه :

محققان و باستان شناسان بر این باورند که این روستا، حدود 1500 سال قبل به وجود آمده و یکی از مکان های تاریخی کشور ایران است که شهرت جهانی پیدا کرده است. بر اساس تحقیقات باستان شناسان، عمارت های کهن روستای ابیانه در دوران حکومت های سلجوقیان، قاجاریان، ساسانیان و صفویان طراحی و ساخته شده اند.

اداره سرشماری در سال 1360 تعداد خانه های باقی مانده در روستای ابیانه را 500 عدد اعلام کرد که همه  آنها در قسمت شمال رودخانه ای زیبا به نام برزرود، ساخته شده اند.

 

برنامه سفر تور کاشان ابیانه

چهارشنبه :

بعداظهر راس ساعت 14:00 گروه در میدان ............. حضور بهم خواهند رسانید و  راس ساعت 14:30  وسیله نقلیه ای که برای این موضوع در نظر گرفته شده به سمت  کاشان حرکت خواهید کرد.

در بین راه راهنما درخصوص برنامه تور توضیحاتی به گروه خواهد داد تا مقصد کاشان .

  • پنج شنبه :

صبح بعد صرف صبحانه

بازدید از مسجد آقا بزرگ

بازدید از خانه بروجردی ها

باغ فین کاشان

بازار سنتی کاشان

صرف شام و استراحت در کاشان

  •           جمعه :

بعد صرف صبحانه حرکت به سمت ابیانه

بازدید از روستای ابیانه

صرف ناهار

برگشت به سمت تهران

                                     

پایان تور